Akumulatory z elektrolitem żelowym

 

Akumulatory z elektrolitem żelowym nie są wyłącznie używane na łodziach morskich. Rzeczne łodzie i motorówki również potrzebują często źródła zasilania rozruchowego, które można jednocześnie wykorzystać jako źródło prądu dla wyposażenia pokładowego. Najczęściej takie akumulatory potrzebne są w łodziach należących do służb ratowniczych czy mundurowych.

Kompaktowy akumulator do łodzi rzecznej

akumulatory żelowe do łodziŁodzie i kutry rzeczne są jednak znacznie mniejsze niż jachty i łodzie dalekomorskie, więc mają również znacznie mniej przestrzeni na wyposażenie, w tym i na akumulatory. Duże magazyny energii nie są w nich więc zbyt łatwe do montażu, dlatego też zamiast nich używane są mniejsze, bardziej kompaktowe akumulatory żelowe do łodzi rzecznych. Te akumulatory mają rozmiary podobne do standardowych akumulatorów samochodowych, aczkolwiek dzięki zastosowaniu odmiennego elektrolitu mają ciągle znacznie większą pojemność i mogą być używane jako zasilanie rozruchowe i źródło prądu dla wyposażenia. W odróżnieniu od akumulatorów przeznaczonych do morskich łodzi, mają również znacznie mniejszą masę, więc mogą być używane w znacznie większych ilościach na łodziach nie mających dużej wyporności. Szczególnie dobrze sprawdzają się na niewielkich łodziach motorowych i rzecznych kutrach zadaniowych o małej ładowności, w których nie ma przestrzeni do montażu dodatkowych źródeł zasilania.

Znajdują one również zastosowanie także na łodziach morskich, gdzie zastępują akumulatory rozruchowe, które nie są zużywane w dużym stopniu, podczas gdy większe magazyny danych działają jako źródła zasilania do narzędzi pokładowych. Kompaktowe akumulatory można dostać w każdym profesjonalnym sklepie z wyposażeniem jachtowym, w wielu różnych odmianach, przeznaczonych do różnego rodzaju łodzi.