Alternatywne źródła energii

Produkcja energii elektrycznej i sposób dostarczenia ich z elektrowni do naszych domów to temat na który zwykle nie mamy zbyt dużo do powiedzenia. Według mnie warto znać chociaż podstawy w tej dziedzinie. Sprawą, od której powinniśmy zacząć jest sposób pozyskiwania energii, a tych mamy kilka.

prądNajbardziej rozpowszechnionym jest sposób cieplny, który polega na spalaniu paliw kopalnych, na przykład węgla czy ropy, energia cieplna podgrzewa wodę, a ta zmieniając się w parę napędza turbiny. Proces ten kontrolowany jest prze pracowników elektrowni poprzez pulpity sterownicze. Jednak ten sposób pozyskiwania prąd jest negowany z powodu olbrzymiej ilości zanieczyszczeń jakie są emitowane podczas procesu spalania. Ekologiczną alternatywa są elektrownie wodne, w których turbiny napędzane są pływami rzek lub wodospadów. Do ekologicznych metod pozyskiwania energii zaliczamy też elektrownie wiatrowe, które budowane są na obszarach, gdzie prze większą część roku wiatr wieje z prędkością ponad 4 metrów na sekundę i napędza w ten sposób turbiny. Jeśli chodzi o ekologiczne, odnawialne źródła energii warto wspomnieć również o energii pozyskiwanej ze słońca lub źródeł geotermalnych, jednak ich znaczenie w światowej produkcji prądu jest niewielkie. Kiedy wiemy już jak prąd powstaje to czas na odkrycie w jaki sposób dostaje się on do naszych domów.

Z elektrowni przesyłany jest on za pomocą linii energetycznych na duży obszar. Jednak nie trafia od bezpośrednio do domostw, bowiem napięcie jest zbyt wysokie. Dlatego ostatnim przystankiem są stacje transformatorowe, które służą do rozdzielenia i przetransformowania napięcia na niższe. Elementami stacji, które za to odpowiadają są transformator, rozdzielnica średniego napięcia oraz rozdzielnica niskiego napięcia. W tym momencie przechodzimy do finalnego etapu drogi prądu czyli dotarciu do naszego gospodarstwa domowego, gdzie zasila on wszystkie nasze urządzenia.