Budowa i rodzaje grzałki.

Jest to urządzenie służące do grzania (to logiczne). Występuje zazwyczaj jako element urządzenia technicznego (na przykład pralki, zmywarki czy piekarnika). Mamy dwa rodzaje grzałek.

Grzałka elektryczna to jeden z rodzajów grzałek

grzałkaPierwszą jest grzałka chemiczna, która stosuje się w ogrzewaczach kieszonkowych albo w ogrzewacz, które są w pakietach żołnierskiej żywności. Drugą jest grzałka elektryczna która wykorzystuje do ogrzewania przemianę energii elektrycznej w ciepło podczas przepuszczania prądu elektrycznego. Konstrukcja grzałki powinna być zaprojektowana tak aby działać poprawnie. Powinna być też odizolowana elektrycznie od otoczenia, po to aby nie kopnąć prądem. Najczęściej wykorzystywana jest jako grzałka rurkowa, patronowa, w matach grzejnych, grzałka opaskowa. Grzałki są najbardziej sprawnymi urządzeniami, które działają na prąd ponieważ w prawie 100 % pobieranej energii jest zamieniane na ciepło. Ponadto nie wydzielają promieniowania zakłócającego. Są często używane w gospodarstwie domowym (w czajniku, pralce piekarniku czy zmywarce). W pralce można bardzo łatwo wymienić grzałkę. Jak? Aby wymienić grzałkę w pralce trzeba zdjąć tylna obudowę pralki. Grzałka znajduje się poniżej bębna a do niej jest dopiętych kilka kabli. następnie trzeba wyjąć starą grzałkę i wyjąć starą grzałkę. Kolejnym krokiem będzie włożenie w miejsce starej grzałki nową. Później trzeba podpiąć kable odpowiednio podłączyć kabelki tak samo jak nna początku.

Następnie trzeba wkręcić śrubę i zamknąć pokrywę pralki i sprawdzić działanie poprzez włączenie prania. Jak widać grzałek mamy wiele rodzajów ale nie ma problemu z jej wymianą.