Budowa uniwersalnych maszyn wytrzymałościowych

 

Do testowania wytrzymałości materiałów na rozciąganie i ściskanie służy cały szereg różnych maszyn i urządzeń, takich jak testery uniwersalne, znane także jako maszyny wytrzymałościowe. Wcześniej urządzenia te były znane pod nazwą tensometru.

Uniwersalne maszyny wytrzymałościowe składają się z kilku części

uniwersalna maszyna wytrzymałościowaCzłon „uniwersalna” w popularnej nazwie maszyn wytrzymałościowych znalazł się nie bez powodu. Maszyna tego rodzaju może bowiem  wykonywać wiele standardowych prób rozciągania i ściskania na materiałach, komponentach i konstrukcjach co innymi słowy oznacza, że jest wszechstronna. Z reguły uniwersalna maszyna wytrzymałościowa składa się ze standardowego zestawu elementów. Najważniejszym jest rama ładunkowa, która zwykle składa się z dwóch mocnych podpór utrzymujących maszynę w równowadze. Niektóre małe maszyny mają tylko jedną podporę. Innym istotnym elementem jest głowica krzyżowa – ruchoma głowica krzyżowa (poprzeczka) jest ona sterowana w celu poruszania się w górę lub w dół. Zwykle odbywa się to ze stałą prędkością: czasami nazywana jest maszyną o stałej szybkości rozszerzania. Niektóre maszyny mogą zaprogramować prędkość głowicy poprzecznej lub przeprowadzić cykliczne testowanie, testowanie przy stałej sile, testowanie przy stałej deformacji itp. Wykorzystywane są głowice elektromechaniczne, serwo-hydrauliczne, liniowe i rezonansowe. Istnieją różne, używane w tego typu maszynach środki pomiaru wydłużenia lub deformacji badanego materiału.  Wiele testów wymaga pomiaru odpowiedzi próbki na ruch głowicy krzyżowej. Czasami stosuje się ekstensometry.

Urządzenia testowe, szczęki trzymające próbki i podobne urządzenia do wykonywania próbek są wymagane w wielu metodach testowych. Dzięki tym elementom uniwersalne maszyny wytrzymałościowe gwarantują właściwą jakość pomiaru.