Central Park – historia przykładowego parku

W Nowym Jorku ponad 150 temu ktoś wpadł na genialny pomysł aby w środku miasta stworzyć wielki park, miasto ogłosiło konkurs, jak zagospodarować te ponad 3km2 między miastem Nowy Jork a ówczesną wtedy wioską Harlem. Konkurs ten wygrał projekt dwóch mieszkańców – Federica Law Olmsteda oraz Calverta Vaux, prace nad samym parkiem trwały aż 15 lat, a wszystko to przez dosyć ciężkie warunki panujące w tej części Manhattanu, chodzi przede wszystkim o mokradła oraz skały.

Ławki miejskie w Central Parku

ławka parkowaMoment powstania Central Parku był przełomowy dla wszystkich parków miejskich w Ameryce, rozpoczął on projektowanie trenów zielonych, kreowanie przestrzeni za pomocą natury, za pomocą cieków wodnych, pagórków, kwiatów i drzew. To zielona oaza w tak wielkim mieście, miejsce na relaks o oddech, ale nie zawsze tak było. Przez wiele lat park się zmieniał w porównaniu do pierwotnego projektu. I niestety były czasy, kiedy popadał w ruinę, rzadkie gatunki kwiatów i krzewów były deptane przez protestujących, przez bezdomnych, ławki parkowe straciły swoje siedziska, park tonął w śmieciach. Dopiero w roku 1975 nawiązało się stowarzyszenie, którego celem jest utrzymanie parku w świetności. Dzięki temu mogli oni jako prywatne stowarzyszenie starać się o fundusze od bogatych nowojorczyków, a także zawiązać ścisłą współpracę z radą miasta. Park z roku na rok piękniał, ławki miejskie dostały nowe siedzenia, sprowadzono różne gatunki roślinności, stworzono nowe ścieżki i nowe atrakcje. Park ten jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku nowojorczyków ale i każdy turysta na na swojej liście do obejrzenia atrakcje parku. Dla niektórych będzie to nowojorskie zoo, dla innych Zamek Belvedere a nawet pomnik ku czci Johna Lennona, członka zespołu The Beatles, mieszkającego i zamordowanego blisko parku.

W weekendy ruch samochodowy przez Central Park zostaje całkowicie zamknięty, w pozostałe dni jest mocno ograniczony, a to wszystko aby mieszkańcy mogli spokojnie biegać, jeździć na wrotkach czy rowerach. Lato w Central Parku obfituje w atrakcje, odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne a nawet koncerty filharmonii.