Co kryje w sobie rekuperator?

Zacznijmy od definicji – jest to rodzaj urządzenia stosowanego w wielu różnorodnych rozwiązaniach z dziedziny wentylacji, które umożliwia skuteczne odzyskiwanie ciepła z powietrza, które podczas wentylacji jest wywiewane przez kanały wentylacyjne na zewnątrz budynku bądź zakładu przemysłowego, w skrócie – jest to wymiennik ciepła przeznaczony do wielu zastosować w przemyśle i nie tylko.

Jakie są rodzaje rekuperatorów?

WentylacjaWyróżniamy, że rekuperator może być z czynnikiem pośrednim, wypełnieniem bądź przegrodą płytową i każdy wariant opiera się na nieco innej technologii i sposobie działania. Z jakiegokolwiek sposobu nie skorzystamy, możemy być pewni, że nasza wentylacja z odzyskiem pomoże nam ograniczyć straty finansowe, które wiążą się z intensywną wentylacją danego budynku. Polskie prawo nakazuje też obowiązkowe stosowanie takich procesów jak rekuperacja w przypadku budynków przeznaczonych na sto lub więcej osób (albo takich, w których na jedną osobę przypada maksymalnie dwadzieścia metrów sześciennych) oraz jeśli wymiana powietrza w ramach wentylacji mechanicznej przekracza wartość pięciuset metrów sześciennych na jedną godzinę. Oczywiście konieczne jest zastosowanie również takiego sprzętu jak gruntowy wymiennik ciepła, który usprawnia opisany wyżej proces, a kanały wentylacyjne są w znaczny sposób odciążone i o wiele bardziej udrożnione niż w przypadku tradycyjnej wentylacji.

Jeśli zdecydujemy się na taką formę oszczędzania energii, postarajmy się o zaopatrzenie w jak najlepszy rekuperator, aby uniknąć późniejszych problemów.