Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Mówiąc o rekuperacji zapewne niewielu z was będzie wiedziało o co chodzi, ponieważ dopiero od niedawna dostępna jest na rynku. Co to takiego, jak działa i czy warto w nią inwestować? Ile ekspertów tyle też opinii na ten temat, jednak jest wiele zalet, które sprawiają, że montaż rekuperacji staje się ciekawym rozwiązaniem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – charakterystyka

RekuperacjaW rozpoczęciu pisałem o rekuperacji, z kolei w śródtytule o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła więc wiele osób pomyśli że chodzi o coś innego i tutaj są w błędzie, ponieważ rekuperacja i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jest to samo. Głównym zadaniem tego rodzaju wentylacji jest odzysk ciepła, dzięki czemu nasze rachunki za ogrzewanie stają się niższe. Jak to możliwe? Wszystko dzięki odpowiednio skonstruowanemu urządzeniu, które nazywane jest rekuperatorem lub sercem systemu. To właśnie tutaj dochodzi do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z naszych pomieszczeń i zostaje ono przekazana powietrzu nawiewanemu z zewnątrz, ale nie miesza się z nim co sprawia, że mamy dostęp do świeżego i czystego powietrza i to przez całą dobę. Jest to kolejna zaleta, która sprawia, że montaż rekuperacji jest korzystnym rozwiązaniem. Co jeszcze przemawia na korzyść rekuperacji? Brak potrzeby otwierania okna, aby przewietrzyć dom. Jest to zaletą, ponieważ bardzo często zdarza się, że przez otwarte okno do naszego pomieszczenia przedostaje się nieprzyjemny zapach, szczególnie o okresie zimowym kiedy palimy w piecu. Poza tym w tym czasie straty ciepła są ogromne a dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możemy tego uniknąć.

O rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektu, gdyż wtedy łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne, którymi przemieszcza się powietrze nawiewane i to wywiewane. Poza tym należy znaleźć najlepsze miejsce dla rekuperatora, ponieważ to gdzie on się będzie znajdował decyduje o jego pracy.