Co warto wiedzieć o zakładaniu ogrodu?

Ogród jest bardzo ważnym miejscem, stanowi on zarówno miejsce wypoczynkowe jak i wizytówkę domu, dlatego tak ważne jest to by był zaprojektowany w sposób, dzięki któremu będzie funkcjonalny i będzie się dobrze prezentował. Co zatem należy wiedzieć o zakładaniu ogrodów i co uwzględnić w trakcie budowy?

Założenie ogrodu – czym się kierować

zakładanie ogrodów mazowieckieZałożenie ogrodu wbrew temu co by się mogło wydawać wale nie jest takie łatwe. W trakcie jego planowania trzeba uwzględnić to, gzie mają znaleźć się miejsca wypoczynkowe, jak powinny zostać poprowadzone ścieżki y użytkownicy nie będą chodzić po trawię itd. Dodatkowo bardzo istotną kwestią staje się także dobór odpowiednich roślin oraz rozwiązań z zakresu małej architektury. Dlatego na wstępie trzeba określić jaki charakter ma mieć ogród, wypoczynkowy, uprawny, dekoracyjny, w zależności od tego jakie będzie jego główne zadanie takie rozwiązania będą musiały zostać zastosowane. Jeśli ma być to ogród wypoczynkowy to będzie dominować tu trawa oraz rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, czyli przede wszystkim różnego rodzaju iglaki. Ważne jest tu to by przestrzeń została odpowiednio rozplanowana, tak by było dużo miejsca do wypoczynku. Warto także pomyśleć o wyznaczeniu strefy do wyciszenia, może to być ławka otoczona iglakami lub mała altanka w zależności od upodobań. Założenie ogrodu dekoracyjnego staje się trudniejsze, ponieważ tutaj elementów jest znacznie więcej i co ważne muszą one do siebie pasować. Dlatego w przypadku tego typu ogrodów zaleca się jednak skorzystanie z pomocy architekta zieleni. Takiego wykonawce łatwo znaleźć, wpisując w przeglądarkę np. hasło zakładanie ogrodów mazowieckie. Wyświetli nam się wówczas lista wykonawców z naszej okolicy. Warto sprawdzić ich poprzednie realizacje oraz ceny, by mieć pewność, ze zarówno jakość projektu i jego wykonania jak i cena będą dla nas atrakcyjne.

Zakładanie ogrodów, które są zarówno piękne i funkcjonalne nie jest wcale takie łatwe, dlatego jeśli względem swojego przydomowego terenu zielonego mamy wysokie oczekiwania warto wziąć pod uwagę choćby skorzystanie z pomocy architekta zieleni.