Czy regulacje i przepisy niszczą przedsiębiorczość pracodawców?

Polska jest krajem w którym poziom biurokracji przechodzi czasami poziom zdrowego rozsądku. Zbyt nadmierne regulacje oraz przepisy są w stanie skutecznie wykończyć niejednego przedsiębiorce, a ludzi planujących otworzenie własnego przedsiębiorstwa skutecznie zraża do założenia działalności gospodarczej.

Regulacje i przepisy bhp nakazują stosowanie odzieży roboczej w zakładzie pracy

odzież roboczaO jakie regulacje chodzi? Przede wszystkim o wszelkiego rodzaju roszczeniowe postawy pracowników. Większość ludzi zatrudnionych na etat jest zdania, że niektóre rzeczy się po prostu należą. Oczywiście postulaty takie jak zapewnienie odzieży roboczej w branży w której praca wymaga założenie specjalistycznej odzież robocza, buty robocze urgent czy rękawice robocze jest w pełni zasadne, o tyle ekwiwalent na jej pranie jest już moim zdaniem fanaberią. Może jeszcze pracodawca ma przyjść do domu pracownika i włączyć za niego pralkę? Kolejnym przykładem są działania chociażby pracowników naszych kopalń, którzy często domagają się trzynastych i czternastych wypłat na koniec roku. Pracownicy Ci świetnie zarabiają, a do tego mogą przejść na emeryturę znacznie wcześniej niż pracownicy sektora prywatnego. Niestety zarządy często ulegają takim roszczeniowym postawom pracowników oraz związków zawodowych. Kolejnym przykładem jest zamknięte koło odnośnie podwyższania płacy minimalnej. Jeżeli płaca minimalna zostanie podwyższona, to pracodawcy i przedsiębiorcy odbiją sobie tę podwyżkę albo redukując liczbę etatów w firmie lub po prostu podwyższając ceny swoich towarów lub usług, przez co siła nabywcza pieniądza wcale nie wzrośnie mimo że przecież zarabiamy więcej. Aby czegoś się domagać najpierw trzeba zrozumieć prawa ekonomii i mieć świadomość, że zbyt duża ingerencja państwa nie prowadzi do niczego dobrego.

Podobnie jeśli chodzi o szkolenia bhp do jakości których też można mieć bardzo dużo wątpliwości. Czasami pozostaje jedynie pojechać do Częstochowy i pomodlić się o rząd, który zna się na ekonomii.