Dłużnik – geneza

Skąd biorą się długi? O dziwo, nie powodują ich problemy z hazardem, czy mafią, lecz problem z wydawaniem pieniędzy jako takich. Dłużnicy nie budują tabeli wartościującej dane zobowiązania finansowe jako najważniejsze, ważne, czy też błahe i bez znaczenia. Stąd biorą się problemy z opanowaniem domowego budżetu, który comiesięczny przychód ma mniej więcej ten sam, podobnie jest zresztą ze zobowiązaniami, które podjęliśmy.

prawnikZdarza się, że dłużnik wydaje pieniądze bezmyślnie podczas codziennych zakupów. Wydaje mu się, że coś jest mu niezbędne, bądź mają to wszyscy, dlatego on też musi tę rzecz czy usługę posiadać. Windykacja Bydgoszcz podkreśla, że często przyczyną wpadania w długi jest utrata statusu społecznego i przejście klasę niżej, gdzie z pewnych przyjemności powinno się zrezygnować. Powinno to słowo klucz, ciężko jest odmówić sobie tego, co nas uszczęśliwia, kiedy musimy zapłacić za rachunek. Geneza spirali długów jest najczęściej prawie niewidoczna, zaczynamy od pożyczenia kilkudziesięciu, czy kilkuset złotych na rachunki, których nie zapłaciliśmy z jakiegoś innego powodu. Ujemny bilans miesięczny, debet i niespłacone karty kredytowe stają się codziennością, a napływ pism wzywających do regulacji zaległych zobowiązań powoduje wstyd, gniew i nie skutkuje tym, czego od dłużnika się oczekuje. Do tego dochodzi fakt braku pomysłu na wyjście z takiej sytuacji.

Konsultacja, jaką proponuje prawnik jest kosztowna, ale z pewnością lepsza niż wizyta firmy windykacyjnej. Najważniejsze jest ustalenie comiesięcznych priorytetów, czyli rachunków za mieszkanie, gaz, internet, prąd, wodę, rat za kredyty i abonamentów za telefony, później ustalmy za ważne zakupy i róbmy je w dyskontach, a nie w osiedlowych sklepach, a na samym końcu niech zostaną oszczędności. Na przyjemności przyjdzie jeszcze czas.