Do czego służy ogranicznik?

Sieć elektryczna zarówno domu ja i w firmie, powinna być odpowiednio chroniona. Jeżeli o to nie zadbamy, możemy się spodziewać bardzo groźnych następstw wszelkich przepięć, wynikających na przykład z uderzenia pioruna. Na szczęście można w bardzo prosty sposób ograniczyć negatywne następstwa wystąpienia przepięć sieci.

Jaki ogranicznik jest najlepszy?

fazowy ogranicznik przepięć b cWszystkie sprzęty elektroniczne, z których korzystamy w domu czy w pracy i które są na stałe podłączone do sieci, są bardzo narażone na następstwa wszelkiego rodzaju przepięć w sieci. Takie przepięcia występują najczęściej w wyniku uderzenia pioruna, lub także w wyniku mechanicznego uszkodzenia przewodu. Na szczęście jest prosty sposób na to, aby uchronić się przed negatywnymi następstwami tego typu przepięć, a jest nim fazowy ogranicznik przepięć b c. Taki ogranicznik montuje się zaraz obok głównej rozdzielnicy i różni się on tym od często stosowanych listew antyprzepięciowych, że chroni wszystkie urządzenia podłączone do sieci. Z tego też względu na stosowanie ogranicznika bardzo często decydują się właściciele zakładów produkcyjnych. W ich przypadku bowiem, uszkodzenie jakiejś maszyny produkcyjnej w wyniku przepięcia może spowodować poważne przestoje w produkcji, co z kolei może się zakończyć poważnymi stratami finansowymi. Bardzo podobnie jest w przypadku firm typowo biurowych, gdzie również uszkodzenia komputerów może uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie takiego przedsiębiorstwa. Dlatego też w ich przypadku szczególnie poleca się zamontowanie ogranicznika przepięcia.

Urządzenia elektroniczne, z których korzystamy w celach prywatnych i zawodowych, są bardzo narażone na przepięcia w sieci elektrycznej. Z tego też względu, bardzo ważne jest chronienie tych urządzeń przed następstwami tych przepięć. Najlepiej zrobić to montując specjalny ogranicznik.