Dofinansowanie na domy pasywne i bramy garażowe

W Polsce co roku oddaje się ok 70 tysięcy domów jednorodzinnych. Już ponad 30% z nich stanowią domy energooszczędne. Jest to dobry znak z punktu ekologicznego, gdyż ogranicza się w ten sposób zużycie energii przeznaczonej na ogrzewanie, pozyskanej z nieodnawialnych źródeł energii jak węgiel czy gaz.

Bramy garażowe-Wrocław to ważny element budowy

brama garażowaNajwiększym skupiskiem domów pasywnych są okolice dużych miast, a w szczególności Wrocławia, skąd pochodzi legendarny, pierwszy w Polsce dom pasywny projektu autorstwa biura Lipińscy Domy. Aby zachęcić Polaków do odejścia od tradycyjnych domów murowanych i korzystanie z nowoczesnej technologii budownictwa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął w 2013 roku program dofinansowań na domy pasywne i energooszczędne. Budżet programu zaplanowany jest na kwotę 300 mln złotych. Przy budowie domu pasywnego można uzyskać dofinansowanie wynoszące nawet 50 tysięcy złoty brutto. Natomiast na dom jednorodzinny energooszczędny przewidziana jest kwota 30 tysięcy złoty. Również Ci kupujący mieszkanie w budynkach pasywnych lub energooszczędnych mogą liczyć na dofinansowanie. Dla tych pierwszych wynosi ono 11 tysięcy złotych natomiast dla budynków energooszczędnych 16 tysięcy. Ważne jest aby budynek jednorodzinny mający otrzymać dofinansowanie nie przekraczał 40 kWh/m2/rok zużytej energii na potrzeby ogrzewania. Istotny jest też fakt, że dotacja jest jednorazowa i nie podlega zwrotowi. Program zaplanowano na okres 6 lat, a więc do roku 2018.
Dofinansowanie otrzymuje się po zakończeniu budowy oraz po wykazaniu, że zostały zachowane wykazane w projekcie założone oszczędności energii np. są zamontowane dobre bramy garażowe-Wrocław. Przeznaczenie pieniędzy odbywa się bezgotówkowo. Jest ono wpłacane na konto beneficjenta, jako częściowa spłata kapitału kredytu hipotetycznego.
O wsparcie finansowe może ubiegać się każdy, kto zamierza budować dom jednorodzinny lub kupujący dom albo mieszkanie od dewelopera (również spółdzielni mieszkaniowej) w budynku energooszczędnym lub pasywnym. Dofinansowanie mogą uzyskać również inwestorzy, którzy budują domy systemem gospodarczym. W związku z tym, że budowa domów o niskim zużyciu energii grzewczej jest o 30% droższa niż budowa tradycyjnego domu murowanego, jest to dobre rozwiązanie ze strony państwa. Główne koszty związane są z trudno dostępnymi materiałami wysokiej jakości z powodu dość mało rozwiniętej jeszcze technologii.

Również koszty okien i drzwi z montażem nie należą do najniższych. Dodatkowo wymagana jest gruba izolacja przegród wewnętrznych oraz wysokiej jakości uszczelniane drzwi wewnętrzne, okna oraz bramy garażowe, gdyż ma to istotny wpływ na zachowanie zgromadzonego ciepła.