Domy z bali – jakie drewno wybrać?

Dobór odpowiedniego materiału przesądza o konstrukcji domu drewnianego. Osoby, które planują budowę domu z bali, powinny więc szczególną wagę przyłożyć do zakupu litego drewna, które stanie się podstawowym materiałem konstrukcyjnym.

Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?

Domy mieszkalne z baliWarto zwrócić uwagę na to, że zarówno całoroczne domy z bali, jak i domki letniskowe budowane są z drewna surowego. Bale wysychają dopiero po osadzeniu. Proces ten trwa nawet do pięciu lat, a w tym czasie cała konstrukcja osiada na gruncie. Musimy więc być przygotowani na konieczność drobnych poprawek konstrukcyjnych. Niektóre firmy, które budują domy z bali, polecają również drewno wysuszone. W takim przypadku wykorzystywane są bale, których wilgotność nie przekracza 20 procent. Inwestorzy powinni jednak wiedzieć, że suche drewno szybko może zacząć pracować, a to oznacza najczęściej rysy i pęknięcia na ścianach. Dom z bala buduje się z litego drewna drzew iglastych – najczęściej stosowana jest sosna, świerk lub jodła. Niektórzy inwestorzy wykorzystują również drewno modrzewiowe. Najwyższą trwałość uzyskamy, gdy wybierzemy drewno pełne. Inwestorzy, którym zależy na niższych kosztach, mogą wybrać bale klejone. Bale zwykle mają kształt okrągły. Można jednak budować także z bali owalnych bądź prostokątnych. Na rynku pojawiło się również drewno, które już jest ocieplone. Takie bale posiadają wypełnienia z pianki poliuretanowej.

Jako izolację cieplną, domy z bali wykorzystują równie okładziny. W niektórych tartakach można znaleźć bale, które posiadają już przyklejoną taką okładzinę.