Forma do ciśnieniowego odlewania aluminium

Bardzo wiele elementów jest wykonane z aluminium. Po dodaniu odpowiednich domieszek, można sprawić, że aluminium stanie się znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, zachowując swoją lekkość. Jedną z możliwości nadawania kształtu produktom z tego materiału, jest wykonywanie odlewów. Dzięki temu producenci uzyskują wyroby o różnych kształtach.

Produkcja formy ciśnieniowej

formy do ciśnieniowego odlewania aluminiumWykonywanie odlewów z tworzyw sztucznych lub aluminium wymaga stworzenia odpowiednich form. Tym procesem zajmują się technolodzy, który pracują w narzędziowniach. Na zamówienie danego zakładu przygotowują projekt danej kształtki. Proces ten jest dość długotrwały, ponieważ należy zaprojektować każdy detal oraz nawet najmniejszy otwór montażowy. Tylko tak przygotowany projekt może trafić na linię produkcyjną, na której znajdują się maszyny przeznaczone do obróbki skrawaniem. Operator zajmuje się programowaniem danego urządzenia oraz nadzoruje jego pracę. Dzięki temu, że w narzędziowniach znajdują się bardzo wysokiej jakości maszyny, które są przystosowane do obróbki metalu w kilku płaszczyznach roboczych, prace idą bardzo sprawnie. Na koniec całego procesu formy do ciśnieniowego odlewania aluminium są poddawane szczegółowej kontroli jakości. Pozwala to na wyłapanie jakichkolwiek nieścisłości lub niedoróbek i poprawienie ich przed wysłaniem gotowych elementów do klienta.

Formy ciśnieniowe muszą być wykonane w taki sposób, aby były bardzo szczelne oraz odporne na temperaturę. Muszą również być wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, ponieważ aluminium nie może do nich przywierać, a wyjęcie detalu wiąże się z otwarciem narzędzia. Podczas procesu wyciągania wyrobu, powstają bardzo duże siły, które mogłyby powodować uszkodzenie gotowego wyrobu lub drogiej formy.