Gaz, prąd czy drewno?

Budując własny dom musimy już na etapie projektu wybrać metodę jaką będziemy doprowadzali ciepło do naszych grzejników oraz jak będziemy podgrzewać wodę. Do wyboru mamy kilka bardzo popularnych rozwiązań jakimi są przyłącza gazowe i związany z nim piecyk gazowy, piec węglowy czy może ogrzewanie elektryczne.

Które ze źródeł energii jest zwyczajnie lepszy?

przyłącza gazoweKażdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, a także różne koszty związane z budową oraz eksploatacją. Najpopularniejszymi w naszych domach są piece węglowe. Są one tanie w budowie oraz eksploatacji i to w sumie jest ich jedyna zaleta. Piec węglowy wiąże się z częstym dokładaniem węgla, ciągłym rozpalaniem pieca i wszechobecnym brudem. Nie jest to rozwiązanie godne XXI wieku, gdzie stawiamy na ekologię i bezobsługowe rozwiązania. Lepiej wypada przy tym piecyk gazowy. Jest to system bezobsługowy i tani w eksploatacji. Pozwala także na ogrzewania wody za pomocą tego samego urządzenia, którym ogrzewamy dom. Problemy wiążą się jedynie z wykonaniem przyłącza gazowe-Łódź, którego koszt może być niekiedy bardzo duży, albo po prostu może to być niemożliwe. Doprowadzenie gazu daje nam także możliwość posiadania piekarnika gazowego oraz kuchenki gazowej, a więc oszczędzamy wtedy na zużyciu prądu. W Łodzi istnieje wiele firm zajmujących się ogrzewaniem gazowym.

Ciekawym rozwiązaniem jest także ogrzewanie elektryczne o ile jesteśmy przygotowani na wysokie rachunki za prąd. Zyskujemy wtedy jednak prostotę funkcjonowania, gdyż wystarczy jedynie zakupić grzejniki elektryczne, których w Łodzi także nie brakuje.