Gładkie ściany przy remoncie domu drewnianego

Remont domu drewnianego lub przebudowa domu drewnianego to często konieczność położenia nowych tynków. Remont starego drewnianego domu połączony z kładzeniem nowych tynków najłatwiej jest wykonać korzystając z gładzi gipsowych.

Remont domu drewnianego jak się za to wziąć?

domy drewnianeRenowacja domów drewnianych w czasie, której dokonamy wymiany tynków pozwoli osiągnąć efekt bardzo gładkich ścian. Stosując gładź gipsową nie musimy zbijać starych tynków. Cienka warstwa gładzi może być nałożona na stare, nawet popękane tynki. Jest tylko jeden warunek: muszą to być tynki wapienne lub cementowe. Z takim rodzajem tynków mamy najczęściej do czynienia w starych domach. Jedynym ograniczeniem do zastosowania gładzi gipsowej jest wysoka wilgotność. Nie nadają się więc do wyrównywania ścian w kuchniach i łazienkach. W tych pomieszczeniach do wyrównywania ścian trzeba wykorzystać inne materiały. Remont domu drewnianego musimy pamiętać, aby  przed przystąpieniem do wyrównywania ścian gładzią musimy usunąć tylko zniszczone fragmenty starego tynku. Do usuwania starego, odpadającego tynku można użyć szpachelki, dobrze sprawdzi się także stalowa szczotka. Jeżeli ściany zostały pomalowane farbą klejową lub olejną, to tą starą farbę także trzeba usunąć. Wszystkie ubytki, nierówności i rysy należy przed nakładaniem gładzi usunąć wypełniając je szpachlą lub gipsem. Likwidacja tego typu uszkodzeń jest konieczna. Tylko ich usunięcie zapewni idealnie gładką ścianę po pokryciu jej gładzią. Im bardziej powierzchnia ściany chropowata, tym przyczepność gładzi jest lepsza. Zaleca się więc przetarcie ścian przed nakładaniem gładzi za pomocą papieru ściernego. Na wyjątkowo zniszczone ściany można nanieść gładź wapienną. W odróżnieniu od gipsowej może być ona nakładana grubszą warstwą, może więc lepiej pokryć ubytki, rysy i nierówności.

Jeżeli w naszym domu znajdują się tradycyjne, kaflowe piece węglowe to taką ścianę możemy wyrównać gładzią polimerową. Gładzie polimerowe są odporne na wysokie temperatury, dlatego zaleca się wyrównywać nimi ściany przy piecach kaflowych, które oddając ciepło powodują nagrzewanie się sąsiadującej z nimi ściany. Remont domu drewnianego jest kosztowna inwestycją.