Jak poprawnie przeprowadzić proces pelletowania?

W związku z postępującą degradacją środowiska koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków do przeciwdziałania temu procesowi. Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń są gazy cieplarniane uwalniane do atmosfery w procesie spalania paliw konwencjonalnych. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się obecnie na wymianę jednostki centralnej na bardziej ekologiczną.

Właściwości dobrego jakościowo pelletu

pellet olczykKluczowe jest wybranie odpowiedniego paliwa, którym zasilany będzie kocioł. Obecnie jednym z lepszych rozwiązań jest pellet olczyk, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami. Można tutaj wymienić chociażby jego dużą kaloryczność, niską wilgotność czy niewielką zawartość popiołu. Pellet tego producenta jest wykonywany z drzew iglastych co zapewnia jego dobre właściwości. Spalanie takiego paliwa jest znacznie bardziej ekologiczne niż w przypadku drewna. Do atmosfery przedostaje się bowiem niewielka liczba zanieczyszczeń. Niewątpliwą zaletą kotłów na pellet jest możliwość ich automatyzacji co czyni proces spalania praktycznie bezobsługowym. Warto wspomnieć, że jest to odnawialne źródło energii. Dodatkowo na terenie większych miast oraz województw dostępne są programy wsparcia, które ułatwiają zrealizowanie inwestycji. Udzielane są dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych.

Wsparcie takie jest udzielane zarówno osobom prywatnym jak i również przedsiębiorstwom. Kluczem do poprawnego i wydajnego funkcjonowania instalacji jest jej poprawne zaprojektowanie oraz późniejszy regularny serwis i konserwacja. Jak widać obecnie ważnym zagadnieniem jest zmiana podejścia do pozyskiwania energii cieplnej. W celu ochrony środowiska należy stosować nowoczesne technologie pozwalające na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów.