Jak zamienić energię elektryczną na mechaniczną?

W codziennym życiu wykorzystywanych jest wiele urządzeń, które do swojego funkcjonowania wykorzystują zamianę jednej formy energii na inną. Dzięki temu możliwe jest korzystanie chociażby z takich sprzętów jak telefony komórkowe czy szczoteczki. W tym pierwszym przypadku energia chemiczna jest zamieniana na napięcie elektryczne, które zasila obwody urządzenia. W drugim natomiast następuje zamiana na energię mechaniczną.

Przykłady silników elektrycznych wykorzystywanych w przemyśle

silniki elektryczneSo to przykłady małych urządzeń, w których zawarte są przetworniki niewielkiej mocy. Niemniej jednak w przemyśle spotykane są rozwiązania o znacznie większej mocy. Takie silniki elektryczne mogą być wykorzystywane do napędu dużych elementów wykonawczych takich jak wentylatory, mieszadła czy podajniki. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka odmian jednostek napędowych. Do podstawowej klasyfikacji należy zaliczyć silniki jednofazowe oraz trójfazowe. W zależności od docelowego zastosowania oraz parametrów jednostki konieczne może okazać się zastosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń przed przeciążeniem. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest układ rozruchowy gwiazda-trójkąt, który zapobiega nadmiernemu poborowi prądu z źródła zasilania. W przypadku dużych silników trójfazowych podczas rozruchu mogą one bowiem pobierać nawet siedem razy większy prąd niż w trakcie znamionowej pracy.

Układ gwiazda-trójkąt pozwala ograniczyć pobór do znacznie niższych wartości. Jak widać obecnie powszechnie do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną służą silniki. Są one spotykane zarówno w życiu prywatnym jak i również podczas wykonywania czynności zawodowych, w zakładach przemysłowych. Podczas doboru odpowiedniego rozwiązania należy przede wszystkim wziąć uwagę parametry, dostępność, cenę, a także jakość wykonania.