Jakie jest działanie paralizatora?

Często do samoobrony używa się paralizatora. Jest to urządzenie, który służy do chwilowego obezwładnienia napastnika i nie ma na celu nikomu wyrządzić krzywdy. Niekiedy jednak w nieumiejętnych rękach może wyrządzić krzywdę. Zanim postanowimy wyposażyć się w niego warto dowiedzieć się jak działa i w jakich przypadkach jest zagrożeniem zdrowia.

Skuteczne urządzenie do samoobrony

paralizatorNa samym początku warto wspomnieć, że nie można nadużywać tego urządzenia. Po obezwładnieniu napastnika należy go wyłączyć i poczekać na interwencję odpowiednich służb. Najważniejszą częścią paralizatora są obwody z transformatorami. Energia elektryczna pochodząca z baterii jest do nich wysyłana, dzięki czemu generują one prąd o wysokim napięciu, ale równocześnie o niskim natężeniu wynoszącym zwykle kilka tysięcy amperów. Taka moc jest wystarczająca do skutecznego obezwładnienia. Głowica wyposażona jest w wystające bolce, pomiędzy którymi przechodzi prąd. Kiedy przyłoży się do ciała paralizator i naciśnie spust bolesny impuls elektryczny zagłusza sygnały nerwowe oraz paraliżuje mięśnie. Ciało człowieka jest dobrym przewodnikiem, ponieważ w większości składa się z wody. Jedno sekundowe uderzenie zazwyczaj działa odstraszająco i jest krótkim wstrząsem. Półuderzenie, czyli takie, które trwa do trzech sekund powoduje lekki oszołomienie i upadek, ale napastnik jest w stanie od razu się podnieść. Najbardziej skuteczne jest pełne uderzenie trwające do pięciu sekund. Powoduje ono utratę orientacji, paraliż układu mięśniowego oraz upadek. Po takim czasie działania napastnik może się podnieść z ziemi dopiero po kilku minutach.

Jest to jedno z legalnych urządzeń stosowanych do samoobrony zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Należy się z nim obchodzić niezwykle ostrożnie i znać sposób jego działania. Warto w tym celu zapisać się na specjalne kursy, które prowadzą profesjonaliści. Często są to osoby pracujące w wojsku lub w policji.