Kask integralny czy szczękowy?

Zawsze kiedy pojawia się wiele rodzaju jakiegoś produktu powstają dylematy, który jest lepszy. Znajduje się wtedy mnóstwo zwolenników każdej strony którzy przerzucają się argumentami popierającymi ich stronę. Takie wielogodzinne dyskusje często można zobaczyć na różnych forach w internecie bądź na portalach społecznościowych.

Który kask jest lepszy? Integralny czy szczękowy, który ma więcej zalet?

kaski motocyklowe nolanMożna wtedy często nieźle się uśmiać patrząc z jaką energią bronią swojej racji. Jedna z głośniejszych dyskusji tego typu wywołała się kiedy na rynek wyszły buty motocyklowe Alpinestars Smx. Wielu ludzi spierało się czy są warte wydania na nie tylu pieniędzy czy nie. Były osoby które wytykały im ich brak wytrzymałości na ciepło oraz słaba wentylacje. Znaleźli się też ich zwolennicy którzy obwołali je najlepszymi dostępnymi na rynku butami na motocykl. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie były to buty średniej klasy dostępne już od ośmiuset złotych. Tak samo dzieje się teraz w świecie kasków motocyklowych. Jak powszechnie wiadomo, przedstawiciele tego środowiska potrafią być bardzo żywiołowi i zawzięcie bronić swojej racji. Toczą się więc długie dyskusje mające na celu zdecydować jaki rodzaj kasku jest najlepszy, integralny czy szczękowy. Kaski motocyklowe Nolan, Schuberth czy HJC, produkują wiele modeli z każdego rodzaju. Są przekonani, że wybór odpowiedniego zależy tylko i wyłącznie od gustów klienta. Więc to czy ktoś wybierze kask integralny Nolan n86 czy szczękowy Schuberth C3 pro nie znaczy, że któryś z nich jest zły. Rodzaje kasków są tworzone specjalnie pod dany typ motocyklistów. Jeżeli ktoś lubi bardzo szybką jazdę i ceni cobie bezpieczeństwo ponad wszystko inne wybierze kask integralny. Jeśli jednak udaje się w długą podróż i potrzebuje większego komfortu jazdy kask szczękowy, taki jak Nolan n104 Evo, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Każdy przecież dobrze wie, że jazda w kasku trialowym na ścigaczu była by szaleństwem. Tak samo wielogodzinna przejażdżka w integralu mogłaby się skończyć poważnym bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie warto jest więc kłócić się o to który kask jest lepszy jeżeli oba mają inne przeznaczenie. Bezcelowość takiej dyskusji jest tylko i wyłącznie rozrywką dla ludzi którzy tak naprawdę znają się na temacie.