Metody budowy studni na działce

Decydując się na budowę studni powinniśmy jeszcze zanim przystąpimy do wiercenia zapoznać się z tym na czym właściwie polega sam proces jej budowy, jakich elementów będziemy potrzebowali oraz ile właściwie za nią zapłacimy. Przede wszystkim powinniśmy również zapoznać się z budową geologiczną oraz warunkami hydrogeologicznymi obszaru, na którym ma się ona znajdować.

Jak wykonać studnię głębinową?

wiercenie studniBadania, które wykonamy przed wierceniem pozwolą nam na dobranie idealnych parametrów potrzebnych do stworzenia studni głębinowej. Dzięki nim dowiem się również czy w miejscu wiercenia znajduje się odpowiednia warstwa wodonośna. Ponadto na podstawie badań będziemy mogli wywnioskować jakiej średnicy rurę możemy użyć, a także jaka długość filtra będzie odpowiednia. Pamiętajmy również, że wiercenie studni musi zostać wykonane w odpowiedniej odległości od źródeł zanieczyszczeń, aby nie przedostały się one do zbiornika. O ile w odległych czasach wykonanie studni należało do właścicieli działek, tak dziś z pomocą przychodzą nam firmy, które zajmują się tego typu działalnością. Dzięki pomocy fachowców, zaopatrzonych w profesjonalny sprzęt zbiornik może powstać w niedługim czasie. Nie tylko odpowiednie narzędzia są potrzebne do właściwiej oraz sprawnej pracy, ale również fachowa wiedza. Ponadto powinniśmy również wiedzieć, że aby wykonać wiercenie studni głębinowej powyżej 30m musimy posiadać pozwolenie na takie działanie. Sama studnia wiercona działa dzięki zastosowaniu dwóch rur, którymi są osłonowa oraz filtracyjna. Pierwsza z nich dociera w pobliże warstwy wodonośnej, druga z kolei wnika w nią.

Mimo, że koszt wykonania studni wierconej jest znacznie wyższy od kopanej, jej budowa niesie ze sobą znaczne więcej korzyści. Bez względu jednak na to na jaki rodzaj się zdecydujemy, bardzo ważne jest odpowiednia jej lokalizacja.