Naprawa pęknięć nawierzchni drogowych

Infrastruktura drogowa w Polsce jest z dnia na dzień coraz nowocześniejsza, jednak do krajów zachodnioeuropejskich jest nam jeszcze daleko. Większość dróg została wybudowana jeszcze za czasów poprzedniego ustroju, zatem wiele z nich wymaga bieżących i doraźnych napraw.

Wykorzystanie mas zalewowych na zimno do naprawy ubytków

masa zalewowa na zimnoUbytki w nawierzchniach asfaltowych to zmora współczesności. Większość dróg w Polsce wymaga natychmiastowego remontu. W niektórych przypadkach wystarczy jednak w porę wykonać remont doraźny. Jeśli spękania nie są zbyt duże, to wystarczy tylko wykorzystać takie produkty jak masa zalewowa na zimno aby uchronić się przed dalszą degradacją nawierzchni asfaltowych. Tego typu masy są produkowane na bazie takich składników, z jakich budowane są nawierzchnie, czyli asfaltów, które dodatkowo są modyfikowane polimerami. Polimery to specjalne dodatki uelastyczniające i wzmacniające połączenia asfaltowe, dzięki czemu wykonana z nich nawierzchnia będzie trwalsza i znacznie bardziej odporna na warunki atmosferyczne, takie jak słońce, deszcz czy też niskie temperatury, które występują zimą. Ważną rzeczą jest to, że taką masę należy zastosować na jak najwcześniejszym etapie powstawania ubytków, gdyż są to produkty przeznaczone do pokrywania pęknięć nie przekraczających paru milimetrów. Później może być już za późno, więc jeśli nie chcemy remontować nawierzchni wysokim kosztem, to warto to zrobić wcześniej.

Zaletą mas tego typu jest także to, że ich aplikacja jest bardzo prosta i może ją wykonać nawet niezbyt doświadczony robotnik. W przeciwieństwie do technologii remontu na gorąco, masy na zimno są także dużo bardziej bezpieczne, gdyż nie narażają wykonawcy na zbyt wysokie temperatury, które mogłyby poparzyć pracujące przy tej technologii osoby.