Obowiązki księgowego

Decydując się na karierę zawodową jako księgowy, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Jak wiadomo księgowy to osoba prowadząca rachunkowość danej firmy. Do jego głównych zadań należy gromadzenie i kontrolowanie różnych dokumentów, na przykład rachunki, faktury i umowy.

Programy komputerowe są bardzo pomocne przy wykonywaniu obowiązków księgowego

programWybierając taką profesję trzeba być przygotowanym na to, aby codziennie sprawdzać dokumenty, konta bankowe, zapisywanie informacji, a także obsługa programów, takich jak księga przychodów i rozchodów. Profesjonalny pracownik w tej branży nie powinien mieć problemów przy obsłudze bardziej skomplikowanych programów, a pełna księgowość powinna ich charakteryzować. Księgowy jest potrzebny w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jej wielkości i rozwinięcia. Oprogramowanie dla firm powinno właśnie uwzględniać razem z wybranym księgowym. Program księgowy musi być tak opanowany przez księgowego, że mógłby z czystym sumieniem powiedzieć, że wiedzę o nim ma w małym paluszku. Księgowy musi również umieć odpowiadać innym pracownikom na pytania dotyczące spraw finansowych i przepisów prawnych. Aby zostać samodzielnym księgowym trzeba mieć za sobą przynajmniej kilka lat doświadczenia, a także posiadania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z czasem można awansować na stanowisko kontrolera finansowego lub głównego księgowego. Księgowość wbrew pozorom nie jest jedna, są jej różne rodzaje, a każdy wymaga innego poziomu wiedzy. Zakres obowiązków dla młodszego księgowego może powoli się poszerzać, aby następnie mianować go na pełnoprawnego głównego księgowego.

Posiadania certyfikatów znacznie ułatwia taki awans. Bycie księgowym nie należy do najłatwiejszych zawodów, ponieważ wiążę się z tym duża odpowiedzialność, a jeden mały błąd ma duży wpływ na całość, dlatego trzeba być precyzyjnym na tym stanowisku.