Obszar specjalizacji angiologa

Angiologia jest stosunkowo młodą dziedziną chorób wewnętrznych. Jej powstanie w głównej mierze wiąże się z rozwojem technologii, sprzętu medycznego oraz nowych metod leczenia. Za twórcę tej dziedziny w medycynie chorób wewnętrznych uważany jest niemiecki profesor – Max Ratschow, który stworzył pierwszą klinikę zajmującą się tego rodzaju leczeniem. 

Jakie choroby diagnozuje angiologia?

angiologNajczęstszym problemem z którym przychodzą pacjenci i któremu ma zaradzić angiolog są żylaki. Lekarz ten ma wiedzę na temat schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych dlatego jest w stanie służyć pomocą pacjentom. Innymi objawami, z którymi powinniśmy udać się do angiologa są skurcze i pieczenie nóg, pajączki, stale nawracająca opuchlizna nóg, a w szczególności kostek, częste mrowienie i drętwienie, a nawet bark czucia kończyn. Wszystkie te dolegliwości w większości przypadków są pierwszymi objawami chorób związanych z krążeniem. Na podstawie występujących objawów może on zdiagnozować wiele chorób na przykład miażdżycę, zespół stopy cukrzycowej, ostre tętniaki, przewlekłe choroby żył, obrzęki limfatyczne, nowotwory układu naczyniowego oraz wiele innych schorzeń. Jeśli w naszym organizmie zaczynają dziać się niepokojące zmiany, wymienione powyżej, natychmiast powinniśmy się zgłosić do lekarza, a najlepiej umówić wizytę u angiologa, który jest w stanie najlepiej zdiagnozować choroby naczyń krwionośnych. Bardzo często nie mając świadomości istnienia tej specjalności od razu udajemy się do chirurga naczyniowego zamiast właśnie do angiologa. 

Mimo, że ta dziedzina medycyny jest stosunkowo młoda, już możemy zbierać pierwsze owoce w postaci zdiagnozowanych chorób oraz pomyślnego leczenia. Nie bagatelizujmy problemów pojawiających się w naszym organizmie, szczególnie jeśli może mieć to podłoże w chorobach naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.