Ogniwa fotowoltaiczne a ekologia

Duże wydobycie paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny, czy ropa naftowa, które się nie odtwarzają lub robią to bardzo powoli skłoniło naukowców do opracowywania innych źródeł energii. Energia odnawialna, jak sama nazwa wskazuje, nie wiąże się z ubytkiem zasobów naturalnych, w związku z czym jest lepszym rozwiązaniem.

Ogniwa woltaniczne są jedna z form pozyskiwania ekologicznej energii elektrycznej

ogniwa fotowoltaicznePo pierwsze, nie wydobywa się materiałów i nie narusza tym środowiska. Po drugie, nie pozbawia się ziemi jej naturalnych zasobów. Po trzecie, jest to rozwiązanie tańsze i jednorazowe (montaż wiatraków, ogniwa fotowoltaiczne, elektrownia wodna), niż w przypadku stałego wydobywania paliw kopalnych. Po czwarte, jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla natury. Jak więc uzyskać energię z natury? Pierwszą możliwością jest elektrownia słoneczna. Zasady jej funkcjonowania objaśnia fotowoltanika, czyli nauka która zajmuje się zamianę energii słonecznej w elektryczną. Elektrownia fotowoltaiczna, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje ogniwa fotowoltaiczne do funkcjonowania. Są to zwykle kwadratowe płyty, montowane w miejscach największego nasłonecznienia. Innym źródłem energii jest wiatr. Energetyka wiatrowa przetwarza masy powietrza na prąd. Wysokie wieże wiatrowe ,,wyłapują” wiatr i dostarczają go do wirnika, który zamienia go na energię. Najczęściej są one montowane na morskich wybrzeżach, gdzie panują silne wiatry. Kolejnym rodzajem energii odnawialnej jest energia wody. Budowanie zapór wodnych sprawia, że elektrownia zawsze ma dostęp do surowca.

Są także elektrownie wykorzystujące przypływy morza, naturalnie płynącą wodę, czy pompy które dostosowują produkcję do aktualnego zapotrzebowania. Rodzajem wykorzystania wody są także elektrownie geotermalne, wykorzystując gorące źródła. Jak widać ekologicznych rozwiązań nie brakuje, więc lepiej jest zadbać o środowisko już teraz.