Oświetlenie kuchni – lampy podłogowe

Kuchnia to może nawet najważniejsze pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Oprócz przygotowywania posiłków, co samo w sobie jest już czynnością niezwykle odpowiedzialną i doniosłą, najczęściej to właśnie tutaj również je spożywamy.

Lampy podłogowe w kuchni mogą zrobić piorunujący efekt

lampy podłogoweMamy więc w kuchni dwie główne przestrzenie – tę typowo kuchenną, gdzie „dzieje się magia”, oraz jadalną, w której tej magii doświadczamy. Bardzo ważną staje się zatem kwestia odpowiedniego oświetlenia tych pomieszczeń. Główne lampy w kuchni to nie zawsze lampy klasyczne, w formie żyrandoli. Dobrze sprawdzają się również plafoniery, a uniwersalnym rozwiązaniem są mleczne klosze. W przestrzeni przygotowywania posiłków będzie się liczyć przede wszystkim efektywność, którą mogą zapewnić lampy nowoczesne – taśmy led-owe, punktowe źródła światła i ekrany szklane montowane pod szafkami. Ważne, żeby charakteryzowały się wysokim współczynnikiem oddawania kolorów. Trzeba znaleźć balans pomiędzy światłem sprzyjającym koncentracji, a jednocześnie takim, które będzie dostatecznie ciepłe. W przestrzeni jadalnej należy zadbać o bardziej stonowane, nastrojowe oświetlenie. Nie sprawdzą się raczej w kuchni lampy podłogowe, ze względu na swoją niską wydajność.

Poza tym w aranżacji kuchni należy przecież wziąć pod uwagę jej funkcjonalność. Nie byłoby nic praktycznego w zastosowaniu takiego rozwiązania. Podsumowując – projektując oświetlenie kuchni należy pamiętać o zapewnieniu efektywnego oświetlenia nad blatem, gdzie przygotowywane są posiłki, oraz bardziej stonowanego, klimatycznego oświetlenia w przestrzeni jadalnej.