Płatności bezgotówkowe

Z roku na rok rośnie liczba transakcji przeprowadzanych bez użycia papierowych banknotów czy też metalowych monet. Ten dynamiczny wzrost nie jest ograniczony do konkretnej branży czy sektora, gdyż dotyczy praktycznie całości gospodarki. Z punktu widzenia klientów jest to rozwiązanie niezwykle proste i wygodne, a także znacznie bezpieczniejsze niż płacenie gotówką.

Dzisiejsza technologia pozwala na płatności bezgotówkowe – jak to działa?

Mała kasa fiskalnaZ Punktu widzenia przedsiębiorców wiąże się to konieczność zakupu nowych urządzeń, dzięki którym przeprowadzanie tej formy zapłaty będzie możliwe. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i niewielkich działalności gospodarczy. Co raz częściej widzimy jak małe kasy fiskalne znajdujące się na wyposażeniu niewielkich sklepików spożywczych są wyposażane w czytnik kart magnetycznych służący do rozliczania płatności za pomocą kart kredytowych i debetowych. Proces rozwoju bezgotówkowych płatności idzie również w parze z z procesem miniaturyzacji urządzeń, czego najlepszym przykładem są przenośne kasy fiskalne. Niektóre modele takich kas również akceptują zapłatę za pośrednictwem kart. Tego typu płatności są znaczne szybsze niż klasyczne płacenie gotówką. W wielu sieciach handlowych szybkość rozliczania zakupów jest stawiana jako priorytet i między innymi dlatego stosowane są skanery laserowe czy też właśnie czytniki kart. Trudno spodziewać się odwrócenia tej tendencji, gdyż popularyzowanie płatności bezgotówkowych jest także wspierane przez cały sektor bankowy. Banki bardzo chętnie wyrabiają nowe karty płatnicze, właściwie można zaryzykować tezę, że są one nieodłącznym elementem posiadania konta bankowego.

Oczywiście w tej chwili płatności bezgotówkowe nie są niczym nowym, a karty płatnicze, które są obecnie niezwykle popularne będą powoli wypierane przez płatności bezdotykowe, które są jeszcze szybsze niż płatności kartą, chociaż ze względów związanych z bezpieczeństwem transakcji niektórzy podchodzą do nich w sposób bardzo nieufny.