Podział nowoczesnych drukarek fleksograficznych

Do produkcji opakowań stosuje się różne maszyny, które mają zapewnić nie tylko precyzyjny nadruk, ale również estetyczny wygląd. Coraz częściej w produkcji opakowań stawia się na druk wypukły. Ten był już znany kilkadziesiąt lat temu w USA.

Nanoszenie form wypukłych z polimeru lub gumy

nowe drukarki flexograficzneObecnie druk ten wykorzystywany jest na całym świecie i nosi nazwę druku fleksograficznego. Wykorzystuje się tutaj albo elastyczne formy drukowe albo szybkoschnące farby ciekłe. Formy wypukłe stworzone są najczęściej z polimeru, dużo rzadziej spotyka się formy powstałe z gumy. Jeśli podłoże nie jest idealnie równe, to technika fleksografii sprawdza się w takim przypadku doskonale. Obecnie jest to metoda bardzo uniwersalna, stosowana w wielu zakładach produkcyjnych. Technika umożliwia zadruk wielu podłoży. Ogólnie rzecz biorąc, nowe drukarki flexograficzne zbudowane są z kilku zasadniczych elementów: cylindra rastrowego, cylindra formowego, cylindra dociskowego. W urządzeniu znajduje się też kałamarz na farbę i rakiel. Maszyny fleksograficzne mają wiele rodzajów i można je dzielić na podstawie różnych czynników. Dzięki temu każdy jest w stanie wybrać odpowiednią maszynę dla swojego przedsiębiorstwa. Maszyny można podzielić np. ze względu na rodzaj używanej farby. Tu wyróżnia się najczęściej fleksografię rozpuszczalnikową, wodną, fotoutwardzalną i elektronoutwardzalną.

W maszynach cylinder dociskowy może być umieszczony w różnych miejscach. I tu także można podzielić maszyny ze względu na lokalizację tego cylindra. Istnieją maszyny z cylindrem centralnym, ale także maszyny wielocylindrowe (albo szeregowe albo wieżowe). Oprócz tego dzieli się maszyny pod względem kształtu podłoża. Tu wyróżnia się drukarki fleksograficzne zwojowe i arkuszowe. Zwojowe dzieli się jeszcze na wąsko-, szeroko- i średniowstęgowe.