Pompa ciepła do pieca

 

Jednym z najważniejszych systemów działających w naszych domach jest ogrzewanie. Zestaw kaloryferów wraz z piecem czy kotłownią i termoizolacją chroni nasze rodziny przed zimną częścią roku. Cały system pozwala kontrolować temperaturę w całym mieszkaniu, jak i w poszczególnych jego pomieszczeniach. A jeśli sami dbamy o to, aby piec był wciąż rozgrzany warto dogłębnie zrozumieć mechanikę działania całego systemu.

Pompy ciepła w systemie centralnego ogrzewania

pompa do piecaSystemy centralnego ogrzewania w prosty sposób dostarczają ciepło do wszystkich pomieszczeń w naszych domach. Jeden piec i kaloryfery połączone całą siecią rurek wystarczają, aby wygodnie kontrolować temperaturę nawet mimo zimnych dni za oknem. Jednak taki system potrzebuje wsparcia wydajnej pompy. Oczywiście w starszych układach wykorzystywane były często prawidła fizyki, w których ciepło uchodziło ku górze. Wystarczyło umiejscowić piec poniżej poziomu kaloryferów, aby samoistnie temperatura rozprzestrzeniała się na wszystkich piętrach. Jednak jest to rozwiązań wysoce nieefektywne i szybko zostało zastąpione przez specjalne urządzenie. Pompa do pieca rozprowadza nagrzewającą się wodę na wszystkie grzejniki. W ten sposób efektywność i szybkość działania całego systemu znacząco rośnie. Jednak należy pamiętać o tym, aby każdy podzespół przystosowany był do obciążeń panujących w naszym domu. Również pompa ciepła musi pozwolić na przepustowość wymaganą przez zapotrzebowanie całego układu we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach.

Wszelkie systemy działające w naszych domach pozwalają nam na wygodne i komfortowe życie w ciągu całego roku. Dlatego dbajmy o ich stan. Częste przeglądy i konserwacje wykonujmy z zachowaniem szczególnej ostrożności, a każdą naprawę przy wykorzystaniu możliwie najwyższej jakości części i rozwiązań.