Prasa podstawowym narzędziem do obróbki metalu

 

Metal jest obecny na każdym kroku naszego życia. W przemyśle jest absolutnie kluczowym materiałem używanym do produkcji wielu przedmiotów. Z natury, nie jest on podatny na modyfikacje, dlatego aby tworzyć wymyślne kształty potrzeba specjalnych narzędzi, które umożliwią jego zaginanie czy wzmacnianie.

Jak zbudowana jest prasa?

prasy krawędziowePrasa CNC, nazywana także krawędziową to maszyna robocza, która pozwala na modyfikacje materiału pod wpływem wytwarzanego nacisku. Istnieje wiele rodzajów pras, które różnią się od siebie sposobem napędu czy potencjalnym zastosowaniem. W obróbce metali, podstawowym rodzajem są prasy krawędziowe. Zazwyczaj składają się z dwóch ram w kształcie litery C, która tworzy górną oraz dolną część urządzenia. Dolna część zazwyczaj montowana jest na stole podczas gdy druga na specjalnej belce. Tak skonstruowana prasa umożliwia cięcie i gięcie wielu rodzajów materiałów. Między sobą, prasy krawędziowe różnią się parametrami takimi jak: siła, tonaż czy długość robocza. W przeszłości, najpopularniejszym rodzajem prasy była tradycyjna, prasa hydrauliczna. Napędzana była poprzez przełożenie na koło zamachowe energii wytworzonej przez silnik elektryczny. Obecnie, dzięki szybkiemu rozwinięciu się technologii, komputerów oraz urządzeń sterujących, największym zainteresowaniem cieszą się prasy hydrauliczne. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu oraz lepszych technologii hydraulicznych urządzenia te są w stanie zaspokoić najbardziej wyszukane potrzeby poszczególnych warsztatów hydraulicznych.

Od dawien dawna prasy były podstawowym narzędziem używanym w przemyśle do obróbki różnego rodzajów materiałów. Obecnie, największą popularnością cieszą się prasy hydrauliczne. Pomimo niewielu różnic w budowie, mechanizm ich działania jest inny a możliwości znacznie większe niż tradycyjnych urządzeń.