Prawidłowy wybór nart

Nie ma złotego środka jak kupić idealne narty, ale istnieje kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc. Przede wszystkim powinniśmy narty dostosować do swoich umiejętności i stylu jazdy i zmieniać je wraz z rozwojem, na te dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Narty – krótkie a długie

nartyZdecydowanie osoby początkujące powinny poszukiwać pośród nart carvingowych czyli taliowanych z szerszymi noskami i końcami. Na tego typu nartach zawsze naucza szkółka narciarska, a także stanowią one największą część stanu wypożyczalni, z racji na swoją uniwersalność. Narta węższa w środku w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie skrętów. Ponad to, początkujących zaleca się raczej narty Zieleniec krótkie niż długie gdyż są one o wiele łatwiejsze w prowadzeniu. Jednak ich słabe łapanie krawędzi znacznie utrudnia hamowanie w związku z czym lepiej unikać nadmiernych prędkości. Zwykle przyjmuje się, że narty powinny sięgać brody w praktyce jest to nasz wzrost z odjęciem 15 cm. Osoby bardzo szczupłe jednak powinny zdecydować się na narty nieco krótsze narty. Poza tym początkujący narciarze powinni wybierać raczej miękkie deski, które są wstanie wybaczyć więcej błędów. Dla osób, które pewniej się czują na nartach powinny rozglądać się wśród nart allround’owych, o wyższej sztywności. Deski również powinny być nico dłuższe.

Natomiast osoby bardzo zaawansowane swoich nart powinni szukać wśród typu race. Tym lubującym sobie jazdę poza trasą każdy ekspert z Zielenic czy Czarnej Góry z pewnością poleci freeride’y, a chcącym poeksperymentować w snow parkach, typ freestyle.