Problemy ze słuchem

Problemy ze słuchem to nie zawsze kwestia choroby, zbytniego natężenia dźwięku, czy por prostu starości. Czasem słuch pogarsza się z zupełnie błahych powodów. Oczywiście część osób rodzi się z problemami ze słuchem. Niedosłyszenie na jedno ucho to poważny problem, ale można z tym żyć.

aparat słuchowyNatomiast głuchota bardzo ogranicza życie.Jednakże w wielu przypadkach niedosłyszenie wcale nie musi być znakiem utraty słuchu. Receptą na to mogą być aparaty słuchowe. Powody niedosłyszenia są bardzo błahe, chociaż wiadomo, że zawsze bardzo niebezpieczne. W niektórych przypadkach jest to wynik nadmiernego hałasu, a takie zmiany są nieodwracalne. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach dochodzi do zatkania ucha przez woskowinę lub inne materiały. Badanie słuchu to w tym przypadku jedyne rozwiązanie. Może ono wykluczyć, że jest to trwałe uszkodzenie słuchu. Bardzo często zwłaszcza u dzieci dochodzi do zatkania ucha za pomocą małych przedmiotów, czy np. groszku. Dzięki badaniu można stwierdzić, w czym tkwi problem. Jeśli faktycznie jest to kwestia zatkania ucha np. małym przedmiotem, czy po prostu woskiem. Może to wynikać z nieregularnego czyszczenia małżowiny usznej. Tutaj wystarczy czyszczenie ucha przez laryngologa i po problemie. Chociaż nie zawsze. Czasem może być to tak zagłębiony problem, że trudno jest się go pozbyć. Dużym problemem współczesnego społeczeństwa jest również to, że natężenie hałasu jest zbyt duże. Muzyka w słuchawkach, samochody, samoloty, telewizja i inne odgłosy sprawiają, że nasze uszy szybciej się starzeją. Tracąc słuch zaczynamy mieć bardzo problematyczne życie i trudno jest sobie z tym radzić. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Z czasem niezbędny będzie aparat, ale wystarczy pozwolić swoim uszom odpocząć, aby problem został wyeliminowany. Wszystko zależy od nastawienia.

Ważne jest też regularne czyszczenie uszu. Od czasu do czasu zamiast patyczka warto udać się do specjalisty, który przepłucze zatkane ucho. Zatkane ucho bardzo często powoduje, że niewiele słyszymy. Wiele osób tłumaczy to sobie starością, inni faktem problemów ze słuchem, a czasem to zwykły brud.