Przedszkole publiczne kontra prywatne

Otrzymanie miejsca dla dziecka w publicznym przedszkolu jest marzeniem wielu rodziców. Tego typu placówki zapewniają bowiem minimum 5 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem.

Przedszkole – publiczne czy prywatne?

Przedszkole bydgoszczPrywatne przedszkole Bydgoszcz czy innej miejscowości wiąże się zaś z koniecznością płacenia wpisowego i czesnego, które może być bardzo dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Listy oczekujących w przedszkolach miejskich i samorządowych bywają jednak długie i wiele dzieci nie ma szans na przyjęcie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomijając koszty, zarówno przedszkole prywatne, jak i publiczne ma swoje zalety i wady. Atutem większości przedszkoli prywatnych jest bogata oferta zajęć i atrakcji. Placówki starają się przyciągnąć rodziców atrakcyjną ofertę edukacyjną, językową, sportową, artystyczną. Niejedno przedszkole proponuje więc w ramach czesnego basen, karate, kółko teatralne, a nawet naukę gry na skrzypcach czy jazdę konną. Na takie atrakcje nie ma, co liczyć w przedszkolach publicznych. Jednak prywatne placówki mogą mieć pewne niedociągnięcia w przypadku warunków lokalowych. Kameralne placówki z niewielkimi salami i dość „ubogim” placem zabaw nie są rzadkością nawet przy wysokim czesnym. Nieco przypadkowy może być również personel. Do pomocy prywatne przedszkole może zatrudniać osoby, które nie mają kierunkowego wykształcenia.

Mocną stroną przedszkoli publicznych zwykle jest personel – tutaj pracują osoby z wykształceniem pedagogicznym (co najmniej na poziomie licencjackim). Placówki mają także rozbudowane lokale, dbają o wyjścia do kina, muzeów, teatrów.