Rekomendowana maszyna autonomiczna

Koncepcja robotów współpracujących jest nadal stosunkowo nowa i dość egzotyczna, zwłaszcza dla tych pracowników zakładów, którzy przyzwyczaili się do ręcznego wykonywania zadań. Maszyny autonomiczne często wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ciągła, powtarzalna i bardzo monotonna praca, która najczęściej powoduje szybkie zmęczenie pracowników.

Autonomiczny robot produkcyjny o małych rozmiarach

universal ur3Roboty współpracujące i automaty produkcyjne mogą również być wykorzystywane do pomocy przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych prac, gdyż ich oprogramowanie i wyposażenie jest obecnie na tyle zaawansowane, by maszyna mogła wykonywać zadania w momencie w którym będą one potrzebne, oraz pracować na jednym stanowisku z fizycznym pracownikiem zakładu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych i coraz bardziej rozpowszechnionych robotów jest produkowany przez firmę Universal UR3. Jest to najmniejszy działający robot przemysłowy, który rekomendowany jest jako pomoc do manufaktur, zakładów i warsztatów obróbkowych, oraz stanowisk pracy precyzyjnej. Podobnie jak większość robotów przemysłowych, także i UR3 jest bardzo łatwy do programowania, a jego wyposażenie może być wymieniane błyskawicznie, i dostosowywane do każdego wymaganego zadania na stanowisku. Dzięki małym gabarytom, natomiast, może on być wykorzystywany wszędzie tam gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni dla maszyn o standardowych wymiarach.

UR3 zaprojektowany jest z myślą o współpracy z pracownikiem fizycznym, i może być wykorzystywany do wykonywania prostych prac, lub jako zautomatyzowane narzędzie specjalistyczne czy obróbkowe, rozpoczynające pracę na żądanie pracownika zajmującego stanowisko. Jest to również jeden z najbezpieczniejszych robotów, gdyż posiada zaawansowany zestaw czujników odległości i ruchu.