Rodzaje koron zębowych ze względu na materiał

 

Protetyk to specjalista, który zajmuje się nie tylko zakładaniem sztucznych szczęk na łuki zębowe dolne i górne. Nowoczesna protetyka oferuje przede wszystkim stosowanie wysokiej jakości koron zębowych. Tworzone są one z wysokiej jakości materiałów, które nie powodują podrażnień. Korony mogą być położone w zróżnicowany sposób względem dziąsła.

Korony z akrylu, ceramiki, metalu i inne

protetyka cennik olsztynMożna wyróżnić korony poddziąsłowe, naddziąssłowe oraz dodziąsłowe. Warto wspomnieć o tym, że korony zakładane są na ząb na różne sposoby. Można je przymocować do naturalnego zęba, który wcześniej został odpowiednio przygotowany. Chodzi tu o rodzaj wykonania szlifu na zębie. Może to być szlif schodkowy lub też szlif bezschodkowy. Lekarz stomatolog zaproponuje z pewnością korony wykonane z różnych materiałów. Na pewno protetyka cennik olsztyn zależy w dużej mierze właśnie od materiału, z jakiego wykonano koronę zębową. Najczęściej stosowane są obecnie korony wykonane z akrylu, ceramiki, metalu. Poza tym możliwe jest też zastosowanie koron złożonych, czyli takich, które powstały z kilku różnych materiałów połączonych ze sobą. Korony metalowe to na pewno najtańsza opcja. Są to korony trwałe, odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. Problem jest jednak w tym, że takie korony nie wyglądają zbyt naturalnie. Poza tym zdarza się, że korony metalowe wywołują reakcje uczuleniowe. Korony w pełni cyrkonowe mają to do siebie, że cechuje je duża wytrzymałość.

Poza tym stanowią idealną izolację temperaturową. Korony cyrkonowe nie doprowadzają do rozwoju reakcji uczuleniowych. Jeśli chodzi o korony porcelanowe, to te są podatniejsze na pękanie, ale za to wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie. Wykonywane są również korony porcelanowe na specjalnej podbudowie z metalu. Wśród tylu koron każdy znajdzie coś dla siebie.