Rola oświetlenia w domu

Odpowiednie oświetlenie odgrywa w mieszkaniu bardzo ważną rolę, nie tylko pełni funkcje użytkowe, ale również buduje nastrój i inspiruje. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to jak mieszkamy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Tak, więc warto postarać się, aby było przytulne i stylowe.
lampyZa pomocą oświetlenia możemy kształtować przestrzeń. Sposób, w jaki oświetlimy nasz dom, w dużej mierze będzie decydować o jego użyteczności oraz ostatecznym wyglądzie. Sztuczne światło na pewno nie może skupiać się tylko wokół jednej lampy, najlepiej rozmieścić kilka źródeł światła, tak aby przebywanie w danym pomieszczeniu było komfortowe. Podstawowym oświetleniem będzie lampa centralna w postaci żyrandola, która jest tłem dla światła kierunkowego. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie ostrego widzenia w całym pomieszczeniu, dlatego trzeba zastosować światło rozproszone i równomierne. Kolejne źródło światła to oświetlenie kierunkowe, które ma oświetlać konkretne strefy użytkowe. Nie może zabraknąć także światła dekoracyjnego, które zbuduje odpowiedni klimat w pomieszczeniu i wydobędzie z niego atrakcyjne detale. Dzięki niemu można stworzyć ciekawie wyglądające zakamarki lub ukryć mankamenty mieszkania. Bardzo ważnym elementem będą lampy podłogowe, które ustawione w odpowiedni sposób mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Obecnie producenci oświetlenia oferują lampy podłogowe nowoczesne z możliwością regulacji, dzięki temu oświetlenie może pełnić kilka funkcji. Jeżeli światło skierujemy na sufit, wnętrze wyda się bardziej przestronne, zaciemnienie dolnych stref ścian spotęguje wrażenie wysokości, a zaciemnienie stref wnętrza tuż powyżej głównych ośrodków zainteresowania sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się szersze.

Oczywiście trzeba pamiętać także o oświetleniu w otoczeniu domu, jeżeli posiadamy ogród warto zdecydować się na lampy ogrodowe, które będą tworzyć świetlną ścieżkę, pomagającą odnaleźć się po zmroku. Ciekawym rozwiązaniem są także lampiony na energię słoneczną.