Skuteczna hydroizolacja na balkon

Balkon to najczęściej ulubione miejsce relaksu latem, szczególnie jeśli nie posiadamy własnego ogródka. Balkon jest jednocześnie wizytówką domu i elementem zdobiącym elewację. Warto zatem przyłożyć się do jego budowy i odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wody.

Sposoby na izolację balkonu

wytrzymała izolacja balkonuNiekorzystne warunki atmosferyczne narażają płytę balkonową na duże naprężenia termiczne. Zimą posadzka balkonu bardzo często w ciągu jednej doby kilkukrotnie przechodzi przez barierę zera stopni. Latem z kolei podłoga na balkonie może nagrzewać się nawet do 50 stopni Celsjusza. O ile ze skokami temperatur nic nie zrobimy, możemy (a nawet musimy) zabezpieczyć balkon przed niekorzystnym działaniem wody. Wytrzymała izolacja balkonu ochroni betonową płytę balkonową przed wnikaniem wody opadowej, a przez to przed korozją zbrojenia i kruszeniem samego betonu. Woda wpływa na beton bardzo niekorzystnie i z biegiem czasu narazi go na duże zniszczenia. Sama posadzka z płytek nie wystarczy, aby zapobiec przedostawaniu się wody wgłąb betonu. Po odpowiednim przygotowaniu płyty betonowej ze spadkiem na zewnątrz należy przystąpić do jej hydroizolacji. Warto zrobić ją starannie, aby za wszelką cenę uniknąć szczelin, którymi będzie przedostawać się woda. Wytrzymała izolacja balkonu najczęściej wykonywana jest ze szlamów mineralnych, które dzięki dużej elastyczności wytrzymują największe obciążenia. Szlam nakłada się w dwóch warstwach, jedna równolegle do ściany, druga prostopadle. W narożnikach przy ścianie w szlam wkleja się taśmę izolacyjną. Tak wykonana hydroizolacja jest gotowa do położenia posadzki z płytek już po 12 godzinach.

Innym, dość ciekawym sposobem na hydroizolację balkonu jest wykorzystanie żywicy poliuretanowej, która sama w sobie stanowi barierę dla wody, a jednocześnie spełnia rolę bardzo atrakcyjnej i nowoczesnej posadzki. Można ją barwić lub też zatapiać w niej kruszywo, dzięki czemu zyskujemy niepowtarzalną aranżację.