Sposób na palacza

 

Każdy z nas ma słabości do pewnych rzeczy. Lubimy jeść słodycze, napić się lampki wina przy wyjątkowej okazji, czy zjeść raz na czas niezdrowe jedzenie. Jednak kiedy złe nawyki, stają się codziennością, to wpadamy w nałóg, z którego bardzo ciężko wyjść. 

Czy można rzucić palenie?

rzucanie paleniaPierwszy papieros najczęściej wypalamy w towarzystwie znajomych, na imprezie, lub na przerwie w szkole. Oczywiście jeden papieros jeszcze nie powoduje nałogu, jednak sukcesywne uskutecznianie tego zachowania, z pewnością wpędzi nas w uzależnienie od nikotyny. Rzucanie palenia jest bardzo ciężkie, ponieważ czasem jest konieczna zmiana otoczenia, przyzwyczajeń i walka z nieodpartą ochotą na zapalenie choć jednego papierosa. Przez wiele lat nałogu, nasz organizm przyzwyczaił się do codziennej dawki nikotyny i z pewnością będzie się jej domagał na wszelkie możliwe sposoby, jak tylko odstawimy papierosy. Pierwsze objawy rzucenia palenia, to rozdrażnienie, wzmożony apetyt i brak koncentracji. Często trzęsą się takim osobom ręce, gdyż przyzwyczaiły się do odruchu wsadzania papierosa do ust. Walkę z nałogiem, może wygrać tylko osoba, która jest mocno zdeterminowana i nastawiona na osiągnięcie celu, jakim jest całkowite zerwanie z nałogiem. Poza silną wolą, mogą nam pomóc specjalne plastry, czy gumy zmniejszające poczucie głodu nikotynowego. Jednak największą pracę musimy sami wykonać. Konieczne jest pozbycie się ze swojego otoczenia zapalniczek i popielniczek, oraz unikać miejsc gdzie przebywają palacze.

Nałóg zaczyna się bardzo niewinnie i najczęściej nie wiemy, kiedy przekraczamy cienką granicę, pomiędzy tym, że możemy zapalić, a musimy. Paląc tracimy na tym najwięcej, ale też trujemy osoby w naszym otoczeniu, które nie palą, a są biernymi palaczami.