Sprawdzone pomysły na wzory z kostki brukowej

Projektanci terenów wokół budynków mieszkalnych wiele wysiłku w przygotowywanie aranżacji, która będzie nie tylko atrakcyjna, ale też praktyczna. Najwięcej możliwości dowolnego łączenia kształtów i kolorów daje kostka brukowa, ponieważ jest popularnym i łatwym w kładzeniu surowcem.

Kostka brukowa – jak kłaść?

Kostka brukowaMożna przy jej użyciu wykończyć takie elementy jak podwórko, podjazd do garażu, miejsce na grilla czy ścieżki piesze. Jeśli chodzi o kolory, to Toruń skupia wiele sklepów oferujących różnego rodzaju kolorystyki kostki. Dominują grafity i szarości, jako te najbardziej praktyczne. Klienci często decydują się na połączenie dwóch kolorów w formę mozaiki. Okrągłe miejsce na samochód może być wykonane z ciemniejszego odcienia, a pozostały teren z kontrastującej w jasnym kolorze. Należy pamiętać jednak o tym, że układanie kostki brukowej w ciemnym kolorze sprawia, że wszelkiego rodzaju przetarcia mogą być na niej bardziej widoczne. Ogrody, które są planowane obok traktu z bruku, mogą z czasem nieco na niego zachodzić. Dlatego wzór powinien być dostosowany do roślinności (może być w maskującym kolorze). Kształty kostki umożliwiają ułożenie jej w różne formy: mogą być okrągłe, w formie trapezu i prostokątu. Wzory powinny być spójne z architekturą całości, ogrodzeniem terenu działki budowlanej. Często spotyka się aranżacje w formie geometrycznych kształtów, z zastosowaniem jasnych i ciemnych elementów z kostki. Ciekawe akcenty widoczne na wielu projektach z reguły pojawiają się w centralnych punktach podwórka przed domem.

Czasami klienci decydują się na zaplanowanie w środku obszaru przed domem ozdobnego kwietnika, który okala kostka w ciemnym kolorze. Spotyka się też wzory stanowiące np. nazwy, czy herby miast – popularne przed urzędami. Schody także stanowią dodatkowy element ozdobny.

Więcej w temacie kostki brukowej jak i układania można znaleźć na stronie: www.top-garden.pl