Tania instalacja baterii słonecznych

Ceny modułów fotowoltaicznych i innych elementów potrzebnych do budowy przydomowej elektrowni słonecznych są bardzo drogie. Niezbędne jest także wykonanie projektu oraz zapłacenie za usługi montażowe.

Baterie słoneczne, skąd wziąć środki na ich instalacje?

panele słoneczneCała inwestycja jest bardzo kosztowna, co może zniechęcać wielu potencjalnych inwestorów. Mogą oni jednak skorzystać z Programu Prosument, który przewiduje dopłaty do baterii słonecznych. Na czym jednak on polega? I jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, które pozwoli nam taniej zakupić panele solarne? Program Prosument wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obowiązujące obecnie zasady dotyczą lat 2014-2015. Program ten przewiduje dopłaty, które mają promować instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Chodzi tutaj między innymi o panele fotowoltaiczne, które pozwalają produkować prąd z promieni słonecznych. Program Prosument dotyczy wyłącznie domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych, czyli budownictwa mieszkaniowego, a z dopłat mogą skorzystać osoby indywidualne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale także samorządy terytorialne. Dofinansowania dotyczą produkcji energii elektrycznej – inwestor nie dostanie więc dopłaty do kolektorów słonecznych (chyba, że zostaną one połączone z bateriami słonecznymi).Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy inwestor, który zakupi baterie słoneczne, automatycznie upoważniony zostaje do otrzymania preferencyjnego kredytu w ramach Programu Prosument. Obowiązujące przepisy przewidują bowiem szereg warunków technicznych, które należy spełnić. Dopłaty dotyczą wyłącznie mikroinstalacji. Chodzi tutaj o instalacje, których moc nie przekracza 40 kW. Dofinansowanie inwestor otrzyma wyłącznie wtedy, gdy zakupi nowe panele fotowoltaiczne, które producent musi objąć pięcioletnią gwarancją.

Ważny jest także sam sposób wykonania całej instalacji – musi ją zamontować ekipa, która posiada certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego (ewentualnie może to być montażysta z uprawnieniami budowlanymi dotyczącymi instalacji energetycznych oraz cieplnych).