Z jakich sznurków można zacząć wyplatać makramę?

Makrama jest techniką ręcznego przeplatania i wiązania sznurków. Przy jej użyciu można wyplatać zasłony i serwetki, kwietniki a nawet torebki czy plecaki. Jest to zajęcie równie relaksujące jak szydełkowanie czy robienie na drutach. Zaczynając swoją przygodę z makramą warto rozejrzeć się za najlepszymi sznurkami, które pozwolą nam wykonać każdy węzeł.

Od jakiego sznurka do makramy zacząć?

sznurek do makramyTechnika makramy umożliwia wyplatanie z różnych rodzajów sznurków. Można robić to z nici, tasiemek, rzemyków czy muliny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sznurek, którego używamy wpływa na wygląd skończonego rękodzieła. Na początek, aby nasze węzły wyglądały profesjonalnie dobrze jest zaopatrzyć się w sznurek do makramy z konopi, bawełny lub sizalu. Włókna naturalne są łatwo dostępne oraz nie sprawiają trudności przy farbowaniu. W ten sposób możemy sami dobrać kolory sznurka, eksperymentując z różnymi efektami końcowymi. Do wykonywania frędzli, które pięknie zakańczają każdy element wykonany makramą najlepiej nadają się sznurki skręcane. Łatwo się rozwarstwiają i poprzez rozczesywanie grzebieniem można tworzyć z nich frędzle, które idealnie wykańczają dekoracje ścienne, torebki, huśtawki i kwietniki. Każdy fan makramy bardzo szybko wyczuje z jakim materiałem pracuje mu się najlepiej. Wszystko zależy od tego co chcemy wykonać i jaki sznurek jest dla nas najwygodniejszy do pracy. Najważniejsze to mieć przyjemność z wyplatania.

Rozpoczęcie przygody z wyplataniem nie wymaga wiele przygotowań. Wystarczy mulina czy rzemyk do zrobienia prostych bransoletek a po zaopatrzeniu się w porządniejszy sznurek do makramy można zacząć wyplatać większe kompozycje. Makrama jest techniką, której można się szybko nauczyć i potem godzinami tworzyć coraz bardziej skomplikowane wzory.