Zalety korzystania z saun fińskich czyli suchych

W Polsce można skorzystać z różnych rodzajów saun – wśród nich znajdują się sauny suche takie jak sauna fińska. Seans w takiej saunie jest na pewno bardzo przyjemny i przynosi wiele korzyści dla organizmu. Wiadomo, że nie wszyscy mogą korzystać z sauny suchej, bo istnieją pewne przeciwwskazania.

Sauna z piecem elektrycznym i gorącymi kamieniami

koszt sauny fińskiejDotyczą one przede wszystkim osób z problemami układu krążenia. W takiej saunie temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Potrafi się ona rozgrzać nawet do 110 stopni Celsjusza. Dlatego w saunie fińskiej nie przebywa się zbyt długo. Wilgotność powietrza w saunie suchej jest niska. Zazwyczaj jest ona na poziomie ok. 10%. Znakomity wpływ sauny fińskiej na ludzie zdrowie został udowodniony już dawno temu. Wysoka temperatura sprawia, że otwierają się pory w skórze, z których usunięte zostają różne toksyny. Jeśli chodzi o koszt sauny fińskiej domowej, to wynosi on ok. 5 tysięcy złotych. Za taką kwotę można mieć jedno- lub dwuosobową saunę fińską u siebie. Skóra po pobycie w takiej saunie jest nie tylko oczyszczona, ale też bardziej sprężysta. Zaleca się też korzystanie z sauny suchej po treningu np. joggingu. Nie można robić na odwrót – po pobycie w saunie nie należy nadużywać aktywności fizycznej, bo organizm potrzebuje czasu na regenerację, a poza tym trzeba uzupełnić niedobory wody. Sauny fińskie wykonywane są najczęściej z drewna. W tradycyjnych saunach fińskich znajdują się piece, które opala się drewnem.

Coraz częściej zastępowane są one jednak piecami elektrycznymi – rozgrzewa się tutaj kamienie, które następnie polewane są wodą. Para wodna nie tylko jonizuje powietrze, ale też pozwala się zrelaksować. Dzięki saunie fińskiej ułatwione zostaje oddychanie, a ponadto można pozbyć się przewlekłych bólów mięśniowych, stawowych i innych.