Zasady działania rekuperatora

Rekuperator zwany jest także centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Jest to urządzenie zasilane energią elektryczną, którego zdaniem jest nawiewanie oraz wywiewanie powietrza z pomieszczeń systemach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

Co to jest rekuperator i jak działa?

Rekuperator rekuperatory poznańpodłączony do właściwie wykonanej instalacji wentylacyjnej zapewnia odzysk ciepła z powietrza obniżając zapotrzebowanie energetyczne każdego budynku. Najważniejszą jego częścią, od której to zależą parametry odzysku ciepła to wymiennik ciepła, który jest umieszczony w jego centralnym miejscu. W zależności od rodzaju wyróżniamy wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują największy procent energii z powietrza wywiewanego a także obrotowe lub krzyżowe. W wymienniku pomiędzy strumieniami dochodzi do wymiany energii i dzięki temu następuje odzysk ciepła albo chłodu, które zależy od pory roku. Oprócz wymiennika rekuperatory Poznań wyposażone są również w filtry, które filtrują powietrze z kurzu oraz zanieczyszczeń. Filtry te znajdują się po obu stronach wymiennika, jeden za wentylatorem nawiewnym a drugi za wentylatorem wywiewnym, dzięki temu chroniony jest wymiennik ciepła oraz kanały a nawiewane powietrze jest czyste. Rekuperator wietrzy odzyskując energię z powietrza wywiewanego. Wymiennik ciepła dąży do wyrównania temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. Zimą, kiedy powietrze wchodzące do budynku jest zimne, natomiast w domu jest ciepło, powietrze, które wchodzi ogrzewa się od wychodzącego.

Jak widzimy zasady działania rekuperatora są proste. Jeśli jednak chcemy zamontować u siebie takie urządzenie warto skontaktować się ze specjalistą, który pomorze nam dobrać odpowiednie parametry urządzenia tak, abyśmy czyste powietrze mieli w całym domu a nie tylko w kilku pomieszczeniach.