Zastosowanie rękawic medycznych

 

Jestem pielęgniarką, pracuję na oddziale udarowym. Pacjenci na tym oddziale są z reguły bezwładni, dlatego też nie kontrolują różnych czynności, a także nie odczuwają bólu w miejscach, które są objęte porażeniem. Pacjenci są tylko ludźmi, dlatego bardzo często są nosicielami groźnych chorób, którymi łatwo się zarazić. Bardzo ważna w mojej pracy jest więc odpowiednia ochrona przed tego typu chorobami.

Duże znaczenie rękawic medycznych

rękawice medyczneJako pielęgniarka, wiem, że wielu pacjentów oddaje mocz do łóżka, ale także krwawią kiedy się o coś uderzą, a nawet często o tym nie wiedzą. W kontakcie z pacjentem obowiązkowe są więc rękawice medyczne. Chronią one przed wieloma chorobami, którymi można się zarazić przez kontakt z krwią. Takimi chorobami są np. rzeżączka, kiła, wirusowe zapalenie wątroby, czy zespół nabytego upośledzenia odporności AIDS. W stosowaniu rękawic ochronnych nie jesteśmy egoistami, ponieważ nasze zdrowie, to także zdrowie kolejnych pacjentów, dlatego tak ważna jest ochrona personelu medycznego. Rękawice medyczne chronią także przed chorobami skóry i naskórka, najczęściej chodzi tutaj o świerzb lub grzybicę. Warto zaopatrzyć się w takie rękawice za każdym razem, kiedy mamy kontakt z pacjentem, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie drobnoustroje mogą się przedostać do naszego organizmu. Osobiście jestem wielką zwolenniczką rękawic medycznych i wszystkich kolegów i koleżanki pracujących w zawodzie, namawiam ochoczo do korzystania z nich jako ochrony przed drobnoustrojami.

W mojej pracy bardzo ważna jest moja własna ochrona, ponieważ gdybym się zaraziła od pacjenta, mogłabym zarazić innych pacjentów, zwłaszcza że z wieloma pacjentami dziennie mam kontakt. Dlatego właśnie korzystam z rękawic medycznych, dzięki którym chronię się przed chorobami.