Żyłki na wody morskie

 

Wędkarstwo morskie nieco różni się od wędkowania na wodach słodkich. Nie chodzi tutaj tylko o obecność fal, które mogą nieco utrudniać wędkowanie. Dodatkowo istotne jest to, że słona woda może mieć wpływ na żyłkę czy haki wędkarskie. W związku z tym dla wędkarzy, którzy uprawiają wędkarstwo morskie przeznaczone są specjalne elementy zestawu, które mogą wpływać na komfort i efektywność wędkowania.

Żyłki do wędkarstwa morskiego

żyłki wędkarskie morskieZ racji małej ilości ryb w wodach słodkich coraz więcej osób decyduje się na przerzucenie na wędkarstwo morskie. W Bałtyku można spotykać wiele gatunków ryb, które można łowić zarówno w łódek jak i z brzegu. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważnym elementem zestawów wędkarskich stosowanych na morzu jest żyłka. Obecnie w sprzedaży dostępne są żyłki wędkarskie morskie, które przeznaczone są do wędkowania w trudnych warunkach. Wybór odpowiedniej żyłki do wędkarstwa morskiego jest uzależniony w dużym stopniu od tego na jakie ryby się nastawiamy. W wodach morskich tak samo jak i w słodkich można spotkać ryby spokojnego żeru oraz ryby drapieżne. W związku z tym musimy mieć jasno sprecyzowane to na jakie ryby się nastawiamy. W przypadku chęci łowienia ryb drapieżnych takich jak chociażby dorsze warto wybierać żyłki wzmacniane. Dodatkowo wielu wędkarzy stosuje przed przynętą tzw. stalkę lub też przypon wykonany z bezbarwnego fluorocarbonu.

Na ten moment w sklepach wędkarskich można często natknąć się na żyłki przeznaczone do wędkarstwa morskiego. Oprócz nich w tych sklepach znajduje się wiele innych przydatnych akcesoriów, bez których wędkarstwo na morzu byłoby nieskuteczne. Pamiętajmy o tym, że od dobrze dobranej żyłki zależy tutaj bardzo wiele. Może mieć ona wpływ na częstotliwość brań oraz na jakość holu ryby.